Music News
9. 8. 2012

Tomorrowland 2012 aneb největší festival taneční hudby

Pojďme si nejprve říci pár strohých informací o festivalu Tomorrowland.

Belgický taneční festival s třídenní délkou, na kterém se představují ty největší hvězdy elektronické taneční hudby, jako je například David Guetta, Swedish House Mafia, Avicii či Skrillex. Koná se v krásném malebném městečku Boom, které se nachází nedaleko Bruselu. Naleznete zde od všeho trošku: trance, techno,hardstyle,drum and bass a hlavně house, který plnil podstatnou část line-upu.

Letos jsem měl na festival vyrazit úplně poprvé a asi nikoho nepřekvapí, když řeknu, že jsem se na něj těšil jako malý kluk na Vánoce.  Jako na Vánoce, které mají tři Štědré dny plné tanečního šílenství, hudebního orgasmu a skvělých zážitků s přáteli.  Navíc se zárukou kvalit v podobě nejprestižnější pořadatelské agentury ID&T.

Pátek

První den festivalu byl ve znamení „vše prozkoumat, obhlédnout, zkouknout, poslechnout a taky si trsnout“. Začali jsme tedy u toho nejtvrdšího – hardstyle stage, odkud jsme se následně přesunuli na hrající psytrancovou legendu Johna 00 Fleminga, který to rozjížděl v poměrně ostrém tempu již ve 4 hodiny odpoledne. Po hudební zkušenosti následoval přesun na jedno z největších pódií, které ten večer uzavírala hvězda hvězd přezdívaná „The Biggest Carl Ever“ alias Carl Cox.

Abychom měli prohlídku kompletní, následovala již návštěva několika menších scén a samotné mainstage, kterou tou dobou ovládl Thomas Gold.

Nutno podotknout, že všechny taneční parkety měli pořadatelé kvalitně připraveny, a tak u žádného pódia nechyběli gumové či dřevěné podlážky, aby v případě deště netančili návštěvníci v bahně.  Cesty pak byly lemovány železnými pásy. Výzdoba na jednotlivých pódiích působila přímo kouzelným dojmem, jako kdybychom se ocitli v pohádce o Arabele. Pořadatelé se věnovali i jednotlivým stánkům s pitím či jídlem, a tak byla snaha okouzlit návštěvníka cítit na každém kroku.

Na hlavním pódiu mezitím vyhrával jeden z králů pátečního programu Alesso. Set věnující se převážně jeho produkci a švédskému housu návštěvníky doslova hecoval.  Vyzdvihnout určitě můžeme jeho singly Nillionaire, Raise Your Head či Clash.

Fatboy Slim byl dalším na řadě a nutno podotknout, že tenhle anglický matador světové hudby nezůstal své pověsti nic dlužen. Set složený převážně z funky a disco housu jsem si náležitě užil a už se ho nemůžu dočkat na O2 Open Air Festivalu v České republice. Hlavní program pátečního dne pro nás uzavírala švédská megastar Avicii . Opět se hraní skládalo převážně z  jeho produkce a různých mash-upů. Samozřejmě neopomenul ani slavné Levels či Fade Into Darkness.

Sobota

Z mého pohledu se jednalo o nejsilnější den, co se line-upu a kvality vystupujících týče, ale vezmeme to pěkně popořadě. Pro nás to opět začalo na mainstage, kde vystupovaly dvě sympatické blondýnky Nervo, které vystřídala holandská hvězda Hardwell. Set skládající se z tvrdé housové vlny, která se na nás valí ze severu, mi evidentně sednul a navíc jsme se dočkali premiéry nového tracku v kooperaci s hardstylovým duem Showtek. Následoval přeběh na house stage, kterou se chystal ovládnout mistr mixážních pultů Laidback Luke. Nutno podotknout, že se jednalo o nejlepší zážitek z festivalu, který jsem si odnesl. Totálně nadupaný stan s neuvěřitelnou atmosférou dunil v rytmech, které Luke mixoval rychlostí světla a s přesností švýcarských hodinek.

Po neuvěřitelném zážitku jsem se vydal směrem za Marcem V a jeho  90timinutovým setem plným tech-housu a tanečních pecek jako New Order – Blue Monday (Thomas Penton Bootleg Mix) či Dada Life – Kick Out The Epic Motherfucker (Otto Knows Remix). Samozřejmě došlo i na Marcovu vlastní produkci. Mára skončil a na stage vtrhl německý hurikán Paul van Dyk.  Moje nohy však žádaly odpočinek, a proto jsem se rozhodl obětovat set mistra vsedě na lavičce a s jídlem v puse. Výběr  byl obrovský a člověk dostal chuť snad na všechno, co ve stáncích nabízejí J burgery, grilované maso, hranolky,bagety, ovoce, zelenina a další chuťovky.

U mě nakonec vyhrál kuřecí burger v přepočtu za 100 Kč. Po krátké přestávce jsem se mohl vydat zpět k hlavnímu podiu, kde už lámal své beaty dubstepový blázen Skrillex.  Každý track z jeho produkce sklízel v mladém publiku ovace. Došlo i na jeho nejznámější pecku Bangarang.

To se ale na scénu už hrnuli rozpadající se Swedish House Mafia, pro které byl Tomorrowland jedním z posledních vystoupení. Nebude trvat dlouho a kluci si spolu už nezahrajou. V jejich vystoupení nesměl chybět žádný z hitů této švédské trojky, jako například Greyhound, Antidote či One. Axwell nezapomněl do mikrofonu několikrát partypeople poděkovat a mohlo se jet zpátky na hotel.

Neděle

Nedělní odpoledne začalo překvapením v podobě LMFAO. Jeden z dvojice tvořící tuto americkou skupinu totiž vystupoval v exkluzivním DJ setu na jedné z vedlejších stage. A aby toho nebylo málo, byla celá jeho show v line-upu pojmenována jako Special Guest. Redfoo rozjel zajímavou show plnou vlastních remixovaných hitů v housové či dubstepové podobě.

Po jejím skončení následoval přesun do housového stanu, kde řádil Tommy Trash a následně po něm Sander van Doorn. Ke slyšení od Tommyho bylo například Cascade, The End či Future Folk. Od Sandera pak Nothing Inside či jeho novinkový hit Kangaroo.  Po dalším euforickém zážitku jsem doslova utíkal do trancového stanu, který se chystal ovládnout Orjan Nilsen v b2b setu společně   s Johnem O‘Callaghanem. Výživný set plný tech-trancových rytmů s podporou fanoušků obou DJs měl gradující atmosféru, která explodovala při závěrečném tracku Viking od Orjana.

To už ale nadešel čas sebrat se a vyrazit směr ČR.

Co dodat závěrem? Tomorrowland byl jedním z nejlepších festivalů, na kterých jsem kdy byl, a určitě se tam rád podívám znovu. Stage, zvuk, bary, jídlo, atmosféra ... vše perfektní. Co ale dělá párty dokonalou, to jsou přátelé. Proto bych jim rád touto cestou poděkoval za skvělý víkend.

Díky a zase za rok!

TiGiReklama: Přeskočit za 10 vteřin
Music Barsong
na přání